Adres : Kervansaray Mahallesi Alparslan Caddesi No:35 Pamukkale/DENİZLİ
Telefon : 0 (258) 213 28 28
Mail : info@denizlibeltas.com
Web : www.denizliteleferik.com.tr

Denizli'de birçok ilklere imza atan Denizli Büyükşehir Belediyesi kentin uzun süredir hayali olan bir projeyi daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyor. Denizlililerin sosyal yaşantılarını daha da zenginleştirip, doğa ile iç içe ortamlarda vakit geçirmelerini sağlamak amacı ile hayata geçirilen teleferik projesinin tanıtımını gerçekleştiren Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, ilk deneme seferini basın mensupları ile birlikte yaptı. Sabah saatlerinde 300 metre rakımdan 1400 metre rakıma teleferik ile çıkan Başkan Zolan ve basın mensupları daha sonra 1500 metre rakımdaki tesislere çıktı. Denizli’yi yayla turizminde marka yapacak kompleks projede yer alan bungalov evler, restoran, çadır ve diğer tesisleri gezen Başkan Zolan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Denizli’yi en büyük zenginliği olan yaylalarıyla buluşturmak için teleferik projesini ortaya koyduklarını hatırlattı. Başkan Zolan, “Şükürler olsun Denizlimiz de ilkleri yapmaya devam ediyoruz. Söz verdik yapıyoruz. Bugün belki benim en mutlu olduğum günlerden birisi. Burada vatandaşlarımız dağlarla ve yaylalarla buluşacak” dedi.


Teleferik bir ay ücretsiz olacak

Başkan Zolan, “Burada yazın serinleyecek, kışın ise kar görmeye geleceğiz. Yaz kış burası hemşehrilerimizin hizmetinde olacak. İnşallah güzellikler içinde mutlu bir şekilde Denizlimiz bu tesisleri kullansın, armağanımız olsun” diye konuştu. Denizli’nin turizm kenti olduğuna işaret eden Başkan Zolan, “Bu tesis turizmimize ayrı bir nefes verecek. Denizlimizin çekim merkezi olma konusunda da olağanüstü katkı sağlayacak ve turizmi bir adım daha ileriye götürecektir. Bir ay boyunca insanlarımız teleferiğe binebilsinler diye ücretsiz yapacağız. Vatandaşlarımız da gelsinler görsünler istiyoruz. Tüm vatandaşlarımızı davet ediyoruz” dedi. Teleferiğin 6 dakikada 1400 metre rakıma çıktığını anlatan Başkan Zolan, “24 kabinimiz var ve saatte 1.000 kişi çıkabiliyor. Günde 7-8 bin kişiyi ağırlama kapasitesine sahip. Bir ay boyunca ücretsiz şekilde vatandaşımızı misafir etmenin mutluluğunu yaşayacağız” diye konuştu.

38 milyon liralık yatırım
Teleferikte 1500 metre hat uzunluğu olduğunu bildiren Başkan Zolan, şöyle konuştu: “Burada kafeteryalarımız, restoranımız ve 30 tane ahşap evimiz var. İnsanlarımızın bu tesislerden yararlanmasını sağlayacağız. Yazın da çadırımız olacak ve insanlarımız yaylanın güzelliğini hissedecekler. Buranın arıtma sistemini kurduk. Doğayı kirletmemek adına su depolarıyla beraber her türlü altyapısını hazırladık, doğaya bir damla arıtılmamış su bırakılmayacak. Teleferik sosyal alanlar ve altyapı ile ilgili toplam maliyeti 38 milyon liraya mal oldu. Eşdeğerlerine baktığımızda uygun bir noktada gerçekleşti. İnşallah Denizlimize hayırlı olur. Herkes güle güle kullansın.” Teleferiğin bir ay sonra ücretli olmaya başlayacağını ifade eden Başkan Zolan, “Ama ücret çok makul olacak, 5 lira gibi bir biniş ücreti söz konusu. Amacımız buradan kar elde etmek değil. İnsanlarımızla dağlarımızı ve yaylalarımız buluşturmak. Yazın sıcağında 1400 metre rakıma çıkmak ayrı bir güzellik. Bizim amacımız vatandaşlarımızdan para almak değil o hizmeti sunabilmek. Bir aydan sonra kişi başına 5 lira gibi bir rakam düşünüyoruz” dedi.

Eşi benzeri yok
Tesislerin işletilmesinin belediye şirketi tarafından yapılacağını anlatan Başkan Zolan, “Burası çok özel bir tesis. Denizli'de ilk ve Türkiye'de bunun eşi benzeri olduğunu zannetmiyorum. Biz teleferiği yaparken sadece yukarı çıkılsın, Denizli'nin manzarası seyredilsin, tekrar inilsin şeklinde düşünmedik. Teleferikle çıkıldığında hem Denizlimizin manzarası seyredilsin, sonrasında da yaylalarla buluşulsun. Amaç sadece teleferik değil teleferiğin sonrası da en az teleferik kadar güzel bütünlük arz eden bir proje. Böyle bütünlük arz eden bir projenin Türkiye'de çok fazla olmadığını düşünüyorum. Tekrar Denizlimize hayırlı olsun” dedi.


Tesisler
Denizli’yi yayla turizminde marka yapacak proje kapsamında Bağbaşı Kent Ormanı'ndaki teleferik ile 1400 metre rakıma çıkıp daha sonra Bağbaşı Yaylası’na ulaşacak misafirlere burada 30 adet bungalov ev, kıl çadırı, restoran, piknik alanı, 10 adet yöresel ürün satış merkezi, büfeler, mescid ve çadır kamp alanı bulunmaktadır. Yolcuların giriş ve çıkışlarına ait alt ve üst istasyon olmak üzere iki istasyonun bulunduğu teleferiğin alt istasyonunda 1500 metrekarelik kapalı alan, 200 metrekarelik açık teras alanı bulunmaktadır. İdari bina içerisinde büfe ve yönetim kısmı bulunurken üst istasyonda kafeterya yer almaktadır.


Ulaşımda kolaylık
Bağbaşı Yayalası’nda Teleferiğe binmek isteyen vatandaşların ulaşımı için Denizli Büyükşehir Belediye otobüslerinden 22/T’nin hafta sonları her 15 dakika, hafta içi ise 30 dakika arayla (Garaj-Öğretmenevi-Gazi Mustafa Kemal Bulvarı- Çınar- İstiklal – Pamukkale Belediyesi – Acıpayam Bulvarı – Yurtlar Kavşağı- Pamukkale Üniversitesi Hastanesi – Yeni Yol - Teleferik biniş istasyonu) güzergahında çalışacağı açıklandı. Ayrıca Gökpınar minibüsü yeni yol güzergahında çalışmakta olan minibüslerin de teleferik biniş istasyonuna ulaşım sağlayacağı belirtildi.