İlk olarak,

                  Zamanında,

                                         Her zaman,

                                                                     MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

 

      Denizli Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren şirketimiz ‘sosyal belediyecilik’ anlayışı içerisinde Denizli halkına hizmet etmeyi amaç edinmiştir. Denizli Belediyesi’nin faaliyet programı paralelinde hareket eden şirketimiz, faaliyet gösterdiği tüm işletmelerinde %100 müşteri memnuniyeti ve toplam kalite yönetimi anlayışı ile çalışmaktadır.

Beltaş Denizli Büyükşehir Belediyesi A.Ş., "misafir" olarak gördüğümüz hemşehrilerimize hizmet ederken dört prensibi ilke edinmiştir;

-  Yaptığımız işte her zaman "mükemmeli" aramak

-    "Hizmet" bilinci ile çalışmak

-   Faaliyet alanlarımızı ve konularını bizzat hizmet verdiğimiz halkımızı "dinleyerek" belirlemek,

-   Kendimizi sürekli "geliştirmek" ve bu yolla kentimizin gelişimine destek olmak

Hemşehrilerimizin hem ekonomik hem de fiziksel olarak en uygun hizmeti alması için ‘minimum kar marjı’ ile çalışmayı zorunluluk addediyoruz. Kaliteli hizmet anlayışını yaygınlaştırmak ve amaçladığımız hizmet standardını gerçekleştirmek için tüm çalışanlarımıza gerekli eğitimleri sağlamak ve bunu sürekli hale getirmekte kararlıyız. Beltaş Denizli Büyükşehir Belediyesi A.Ş.’nin adını yukarılara taşımanın Denizli halkına daha çok hizmet olduğu bilinciyle mesai kavramı gözetmeden çalışıyor, Denizli’nin en iyisine layık olduğunu düşünüyoruz..